Wednesday, May 12, 2021
Home > समाचार > नेपाली बन्न नपाएपछि अधिराजकुमार धीरेन्द्र शाहकी छोरी फर्किइन अमेरिका

नेपाली बन्न नपाएपछि अधिराजकुमार धीरेन्द्र शाहकी छोरी फर्किइन अमेरिका

नेपाली बन्न गरेको अनेकौँ प्रयास सफल हुन नसकेपछि श्रेया शाह अमेरिका फर्किएकी छिन् । अमेरिकाको ग्रिनकार्ड भएर पनि नेपालकै नागरिक भएर बाँच्ने इच्छाबाट प्रेरित श्रेया गत वर्ष नेपाली नागरिकताको प्रमाणपत्र प्राप्त गर्न नेपाल आएकी थिइन् । तत्कालीन अधिराजकुमार धीरेन्द्र शाह र जया शाहकी छोरी श्रेया गत वर्ष नेपाल आएर एक वर्षदेखि नागरिकता प्राप्त गर्न प्रयासरत थिइन् ।

वडा कार्यालयदेखि नगरपालिकासम्म र विभिन्न सङ्घसंस्था एवम् मिडियासम्म पुग्दा पनि उनले नागरिकता पाउन सकिनन् । आफ्ना बाबु धीरेन्द्र शाह भएको अस्पतालमा जन्मँदाको कागजपत्रदेखि स्कुलमा भर्ना गर्दासम्मका कागजपत्र साक्षी हुँदा पनि नागरिकताका लागि सम्बद्ध वडा कार्यालयले ‘बाबुलाई जीवित उभ्याउनुपर्ने’ सर्त तेर्स्याएको थियो ।

विगत लामो समयदेखि आमासँग अमेरिका बस्दै आएकी श्रेयाको ग्रिनकार्ड भए पनि उनी नेपाली नागरिक नै रहन चाहन्थिन्, चाहन्छिन् । एक वर्षसम्मको न्यायिक लडाइँ उनका लागि निकै कठिन रह्यो । अन्ततः ग्रिनकार्डवालाले एक वर्षका बीचमा फर्कनुपर्ने परिस्थितिमा अमेरिकन राजदूतावासले ट्राभल डकुमेन्ट बनाइदिएपछि उनी अमेरिका फर्कन पाएकी हुन् ।

नागरिकता र पासपोर्ट बनाएर एक साताजतिमा फर्किहाल्ने भनी आफू कार्यरत निकायबाट छोटो छुट्टी लिएर आएकी उनी नागरिकताबिना पासपोर्ट नबन्ने र पासपोर्टबिना यात्रा गर्न नमिल्ने भएर रोकिएकी थिइन् । आश्चर्य त के छ भने एउटा नेपालीलाई आफ्नै देशले नागरिकताबाट वञ्चित गरे पनि उनले केही समय बिताएको देश अमेरिकाले भने आफ्नो मुलुकको नागरिकता नलिई ग्रिनकार्ड मात्र लिएकी श्रेयालाई अमेरिका फर्काएको छ ।

आफू नेपाली नागरिक हुनुको अर्थमा नेपाली नागरिकता लिएरै छोड्ने अठोटमा रहेर सम्बन्धित विभिन्न निकायहरूमा पुग्दा निराशा मात्र भोगेकी श्रेयालाई अन्तिम अवस्थामा अमेरिकी दूतावासले ट्राभल डकुमेन्ट बनाइदिएको थियो । ग्रिनकार्डवालाहरूले एक वर्षभित्र अमेरिका छिर्नुपर्ने नियम भए पनि उनले अमेरिकाको भूमि टेक्दा एक वर्ष एक दिन भएको थियो । अमेरिकी अध्यागमनले उनको विशेष अवस्थालाई स्वीकार गरी अमेरिका प्रवेशको अनुमति दिएको थियो । श्रेयाले नेपाली नागरिक हुन खोज्दा आफू थकित भए पनि न्यायको लडाइँ निरन्तर लडिरहने र नेपाली भएरै बाँच्ने र मर्ने बताएकी छिन् ।

Leave a Reply