Thursday, December 9, 2021
Home > अन्तराष्ट्रिय > यस्तो देश, जहाँ आफ्नो छोरीसँग बिहे गर्न कानुनले छेक्दैन!

यस्तो देश, जहाँ आफ्नो छोरीसँग बिहे गर्न कानुनले छेक्दैन!

विश्वमा यस्ता कैयौ देशहरु छन, जो आफनो अनौठो–अनौठो कानुनलाई लिएर सधै चर्चामा आइरहन्छन् । यस्तै देशहरु मध्येको देश हो ईरान, जहाँ यस्तै–यस्तै अनौठा –अनौठा कानुन छ, जसको बारेमा जानेर मानिसहरु अचम्ममा पर्दछन् । यहाँ मानिसहरुलाई कैयौ प्रकारका प्रतिबन्धहरु लगाइएको छ, जसको बारेमा सायदै पनि तपाई जान्नुहुन्छ होला ।

– यो देशमा महिलाहरु स्टेडियममा गएर पुरुषहरुको खेल हेर्न सक्दैनन् । साथै यहाँ हिजाब नलगाउने महिलालाई २ महिनाको जेलको सजाय हुन्छ ।

– यहाँ महिलाहरुले टाइट पाइन्ट लगाउनु उपराधको श्रेणी मानिन्छ । साथै यहाँ यो पनि कानुन छ कि महिलाहरु आफनो श्रीमानले चाहेको बेला यौ ‘न सम्पर्क गर्नको लागी मनाहि गर्न सक्दैनन् ।

– ईरानमा महिलाहरुले गैर–पुरुषहरुसँग हात मिलाउनु अ’परा’ध हो । यदि महिलाले कुनै सँग हात मिलाएको पाइएमा उसलाई पक्राउ गरीन्छ । पछिल्लो बर्ष ईरानकी महिला भलीबल टिमले ग्लोबल च्यालेन्ज टुर्नामेन्टकी अन्डर–२३ को फाइनल जीतेका थिए, तर महिला खेलाडीहरुले जित पछि पनि पुरुष टिम कोचसँग हात मिलाउन सकेनन् । कोचले खेलाडीहरुसँग एउटा क्लिपबोर्ड द्धारा हात मिलाएर जितको खुशी साटेका थिए ।

– ईरानमा केबल पुरुषलाई मात्र डिभोर्सको अधिकार दिइएको छ । यहाँ महिलाहरुलाई यो हक छैन कि उ पुरुषसँग डिभोर्स माग्न सकुन । यसको अलावा पतिको मञ्जुरी बिना यहाँ महिलाहरुलाई काम गर्न पनि प्रतिबन्ध छ ।

– यहा सडकमा उभिएर गित गाउनुलाई अ’परा’ध मानिन्छ । साथै, यो देशमा टाई लगाउन पनि प्रतिबन्ध छ ।

– यहाँ पिता आफनो छोरीसँग पनि विवाह गर्न सक्छ । २०१३ मा ईरानमा यो कानुन पास भएको थियो, जस अन्तर्गत कुनै पनि पिता आफनो धर्मपुत्रीसँग विवाह गर्न सक्दछन् तर यसको लागी छोरीको उमेर कम्तिमा १३ बर्ष हुनुपर्दछ ।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!