Wednesday, January 27, 2021
Home > समाचार > बर्षको अन्तिम सूर्यग्रहण सोमवार लाग्दै, ६ ग्रहलाई हुन्छ यस्तो असर, अवस्य जान्नुहाेस्

बर्षको अन्तिम सूर्यग्रहण सोमवार लाग्दै, ६ ग्रहलाई हुन्छ यस्तो असर, अवस्य जान्नुहाेस्

काठमाडौ । यो वर्षको अन्तिम सुर्य ग्रहण सोमवार लाग्ने भएको छ । ज्योतिषीहरुका अनुसार यो सूर्य ग्रहण वृश्चिक र मिथुन चक्रमा हुनेछ। नेपाल र भारतमा ग्रहणले भने कुनै असर पार्ने छैन । सौर्य ग्रहण समय ( बर्षको अन्तिम सूर्य ग्रहण डिसेम्बर १४ मा साँझ ७ वजेर ३ मिनेट देखि १२ वजेर २३ मिनेट सम्म देखिने छ । यो ग्रहणको कुल अवधि करीव ५ घण्टा हुनेछ। यो ग्रहण नेपाल र भारतमा देख्न मिल्दैन, त्यसैले यसको सूतक अवधि पनि मान्य हुँदैन।

यो ग्रहण दक्षिण अफ्रिका, दक्षिण अमेरिका, प्रशान्त महासागर, अटलान्टिक र हिन्द महासागर र अन्टार्कटिकामा पूर्ण रूपमा देखिने छ। सुतक अवधि सामान्यतया सूर्यग्रहण भन्दा १२ घण्टा लाग्छ। सुतक काल सौर्य ग्रहण हुनुभन्दा १२ घण्टा अघि हुन्छ, जसमा शुभ कार्यहरू निषेध गरिएको छ। पूजा सुतक अवधिमा गरिदैन।

यस समयमा मन्दिरका ढोकाहरू पनि बन्द हुन्छन्। यो भनिन्छ कि गर्भवती महिलाले सुतक अवधिमा विशेष ख्याल गर्नुपर्छ । ज्योतिष गणनाको अनुसार सूर्य, चन्द्रमा, बुध, शुक्र र केतु सोमवती अमावस्याको वृश्चिकमा विराजमान हुनेछन्। यस्तो अवस्था धेरै वर्ष पछि सिर्जना भइरहेको छ।

ज्योतिषियोंका अनुसार यो सूर्य ग्रहणमा एउटा अत्यन्तै अशुभ गुरु चण्डल योग स्थापना भइरहेको छ। राहु र गुरु एकै ठाउँमा बसिरहेका गुरु चन्दल योग बनाउँछन्। ज्योतिष शास्त्रका अनुसार गुरु चन्दल योगले मेष, कर्क, मिथुन, कन्या, तुला र मकरमा सबैभन्दा खराब प्रभाव पार्न सक्छ। २०२० मा त्यहाँ दुईवटा सूर्यग्रहण छन्।

त्यस्तै दुई सौर्य ग्रहण २०२१ मा हुनेछ। पहिलो सूर्यग्रहण वर्षको बीचमा अर्थात् जुन १० जुन २०२१ मा देखा पर्नेछ। यो ग्रहण उत्तर अमेरिकाको उत्तरी भाग, यूरोप र एशियामा आंशिक हुनेछ, जबकि उत्तरी क्यानाडा, ग्रीनल्यान्ड र रसियामा पूर्ण हुन्छ। यो ग्रहण नेपाल भारतमा आंशिक रूपमा देखिनेछ। जबकि दोस्रो सूर्यग्रहण ४ डिसेम्बर २०२१ मा हुनेछ । यो ग्रहणले अन्टार्कटिका, दक्षिण अफ्रिका, अटलान्टिकको दक्षिणी भाग, अष्ट्रेलिया र दक्षिण अमेरिकालाई असर पार्नेछ।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!