Friday, September 25, 2020
Home > जीवनशैली > दा’हसंस्कार गरेको १० दिनपछि छोरी जि’उदै लाइभमा आएपछि…

दा’हसंस्कार गरेको १० दिनपछि छोरी जि’उदै लाइभमा आएपछि…

काठमाडौं। एक युवतीको क’रणी पछि ह त्या गरिएको मुद्दामा पुलिसले आरोपीको खोजी गरिरहेको थियो । पुलिसले आरोपीहरुलाई त भेट्टाएन बरु मा’रिएकी भनिएकी युवतीको भिडियो सार्वजनिक भयो । भिडियोमा युवतीले आफू जी’वितै भएको बताइन् । युवतीको भिडियो सार्वजनिक हुँदासम्म उनका परिवारले उनको अ’न्तिम सं’स्कार गरिसकेका थिए । यो स’नसनीपूर्ण घटना बिहारको वैशालीको भएको भारतीय संचारमाध्यमले जनाएका छन् ।

वैशाली जिल्लाको रहीमपुरमा गएको २२ अगष्टमा बाकरपुरका पिताले आफ्नी छोरीको ह’राएको भन्दै पुलिसमा रिपोर्ट लेखाएका थिए । त्यसको भोलिपल्ट एक युवतीको श’व ब’रामद भयो । ला’शको प्रकृति हेर्दा उनको क’रणी पछि ज्या’न लि’एको आ’शंका गरिएको थियो । श’वको पहिचान मे’टाउनको लागि श’वलाई ते’ जा’बले ज ला’इएको थियो । श’व भेटिएपछि पुलिसले मुद्दा दर्ता गरेर ह त्या’राको खोजीमा जुटेको थियो । तर यही बीचमा पुलिसले जुन मेनका नामकी युवतीको श’व ब’रामद गरेर घटनाको अनुसन्धान गरिरहेको थियो उनै युवतीले एक भिडियो जारी गरेर आफू जी’वितै भएको बताएकी छिन् ।

पुलिसले पोस्टमार्टम गरेर मुद्दा दर्ता गरेको थियो । परिवारले उनको अ’न्तिम सं’स्कार समेत गरिसकेको थियो । उनै युवती अब १० दिनपछि भिडियोमा आएकी छिन् । भिडियोमा युवतीले आफ्नै इच्छाले भा’गेर बिहे गरेको बताएकी छिन् । पिता र परिवारले झुटो केस बनाउनको लागि यस्तो केस बनाएको उनले आ’रोप लगाएकि छिन् । युवतीका अनुसार उनले घरमा पनि फोन गरेर आफू जी’वितै भएको बताएकि थिइन् तर परिवारले केस गरेर अ’न्तिम सं’स्कार पनि गरिदिए ।

यो पनि : प्रेममा पर्दा स्वास्थ्यमा हुने ९ फाइदा

माया गर्नु, प्रेम गर्नु वा मायाजालमा पर्नु आफैँमा अनौठो अनुभूति हो, जसको अनुभव माया गर्नेलाई वा मायाको जालमा पर्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ। माया, प्रेम वा ‘लभ’ले एक अर्कामा सुमधुर सम्बन्ध जोड्ने अवसर मात्र दिँदैन, स्वास्थ्यमै अभूतपूर्व फाइदा गर्छ। मायाका अनगिन्ती स्वास्थ्य फाइदा छन्। मायामा पर्दा स्वास्थ्यमा निम्न नौवटा फाइदा यस्ता छन्ः

छालामा चमकः मायामा पर्दा एउटा अनौठो अनुभव हुन सक्छ। आफूलाई संसारकै उच्च स्थानमा रहेको अनुभूति हुनुको अतिरिक्त मायाले तपाईंको छालामा चमक थपिदिन्छ। विज्ञहरुका अनुसार मायामा पर्दा शरीरले इन्डोरथिन्सलगायतका हर्मोन निष्कासन गर्छ। यसले पीडाबोधक हर्मोन कोर्टिसोल निष्कासनको मात्रा घटाउन सहयोग गर्छ।

डिप्रेसन जित्ने शक्तिः माया गर्ने व्यक्तिको साथ र हात पाएपछि डिप्रेसनलाई सजिलै हराउन सकिन्छ। वैज्ञानिकहरुका अनुसार मायाले इन्डोरथिन्सलगायतका खुसी बनाउने हर्मोन निष्कासन गर्न सहयोग पुर्‍याउँछ। शरीरमा यस हर्मोनको वृद्धिले डिप्रेसनलाई जित्न सहयोग पुर्‍याउँछ।

कमजोरीबाट टाढै राख्छः अमेरिकाको हेल्थ एन्ड ह्युमन सर्भिस डिपार्टमेन्टको एक प्रतिवेदनअनुसार मायामा परेका जोडी अन्यको तुलनामा अझै बढी स्वस्थ र उनीहरुमा अन्य रोग वा कमजोरीको मात्रा तुलनात्मक रुपमा कम हुन्छ। यसको निश्चित कारण पत्तो नलगाए पनि एक अर्काको मायामा परेको जोडी अझै स्वस्थ भएर दीर्घजीवी हुने विषयमा चासो देखाउने, उचित व्यायाम गर्ने र नियमित परीक्षण गर्छन्।

रक्तचाप घटाउँछः एनल्स अफ बियभियरल मेडिसिनमा प्रकाशित एक अध्ययनअनुसार खुसी विवाह वा सम्बन्ध भएको जोडीको रक्तचाप अन्य (अविवाहित वा एकल)को तुलनामा न्यून थियो। तपाईंको सम्बन्धले रक्तचापलाई निर्देशित गर्ने स्वास्थ्य विज्ञहरु बताउँछन्। उनीहरुका अनुसार असन्तुलित वा नराम्रो सम्बन्ध हुने मानिसको रक्तचाप उच्च हुने गर्छ।

तनाव घटाउँछः मायाजालमा उनिनु निकै रमाइलो अनुभूति हो। राम्रो सम्बन्ध हुने जोडीमा निरन्तर खुसी बनाउने हर्मोन निष्कासन हुन्छ र तनावलगायतलाई हराउँछ। यसबाहेक तपाईं खुसी हुँदा दुःखी बनाउने हर्मोन कोर्टिसलको मात्रा घट्छ र बिन्दास भएर बाँच्न सकिन्छ।

उपचार छिटोः हो, मायाले उपचार छिटो हुने वैज्ञानिक रुपमै प्रमाणित भइसकेको छ। अर्काइभ अफ जनरल साइक्याट्रियामा प्रकाशित एक अध्ययनअनुसार राम्रो र स्थिर सम्बन्ध हुने जोडीको घाउ अन्यको तुलनामा निकै छिटो निको भएको थियो। नराम्रो वा खराब सम्बन्ध हुने व्यक्तिमा न्यून उपचारको क्षमता भएको पनि अध्ययनले पुष्टि गरेको छ। निकै निराश, दुःखी, एक्लो वा हीनताबोध गर्ने व्यक्तिमा कोषहरु खुम्चिने भएकाले पनि उनीहरुको उपचार ढिलो हुन्छ।

दीर्घायुको अवसरः विज्ञहरुका अनुसार खुसी र स्थिर सम्बन्ध भएका मानिसहरु धेरै वर्ष बाँच्छन्। मायाले एक अर्कोलाई सुरक्षा र आफ्ना दुःखसुःख आदानप्रदान गर्ने अवसर दिन्छ। जोडीमध्ये एउटालाई समस्या पर्दा अर्काेलाई आफ्ना समस्या सेयर गर्ने र छलफलबाट समाधानको उपाय समेत खोज्ने हुँदा प्रायः समस्या समाधान गरी विभिन्न रोग लाग्नबाट बचाउनुका साथै दीर्घजीवी हुने अवसर प्रदान गर्छ।

शारीरिक तन्दुरुस्तीः सँगसँगै मिलेर काम गर्ने र सल्लाह गर्ने जोडीले सजिलै आफ्नो उद्देश्य पूरा गर्न सक्छ। यसबाहेक मायामा जमेको जोडीले एक अर्कालाई स्वस्थ रहन उत्प्रेरणा दिनुका साथै सुन्दर र फुर्तिलो हुन हौसला प्रदान गर्छ।

मासिक धर्म नियमितः माया र नियमित यौ’न स’म्पर्कले तपाईंको मासिक धर्मलाई नियमित बनाउन सहयोग गर्छ। प्लान्ड प्यारेन्टहुडमा प्रकाशित एक अध्ययनअनुसार सातामा कम्तीमा एकपटक यौ’न स’म्पर्क गर्ने महिलामा मासिक धर्म नियमित पाइएको थियो।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!