Wednesday, December 8, 2021
Home > समाचार > आज जेठ १९ गते जनताका सर्वप्रिय राजा वीरेन्द्र शाहको बंश ना’श भएको कालो दिन!

आज जेठ १९ गते जनताका सर्वप्रिय राजा वीरेन्द्र शाहको बंश ना’श भएको कालो दिन!

काठमाडौ ।

आज जेठ १९ गते तत्कालीन राजा वीरेन्द्र शाहको बंश ना’श भएको १९ वर्ष पूरा भएको छ। २०५८ जेठ १९ गते राती दरबारभित्रै राजारानीसहित राजपरिवारका सदस्य र आफन्तको ह’त्या भएको थियो।

उच्च सुरक्षा घेराभित्र रहेको दरबारमा भएको ह’त्याका’ण्ड अहिले पनि रहस्यकै गर्भमा छ। जेठ १९ को त्यो कहालीलाग्दो रातले अहिले पनि हरेक नेपालीलाई झस्काउने गर्छ । राजतन्त्र हटेर मुलुकमा गणतन्त्र स्थाना भइसके पनि तत्कालीन राजपरिवारको बंश नाश भएको जेठ १९ को नमिठो छाप अहिले पनि नेपालीको मनबाट मेटिएको छैन।

पारिवारिक जमघटका बेला भएको घटनामा राजा वीरेन्द्र, रानी एश्वर्य, युवराज दीपेन्द्र, राजकुमार निराजन, राजकुमारी श्रुति, राजकुमार धिरेन्द्र, राजकुमारी जयन्ती, राजकुमारी शान्ती, राजकुमारी शारदा, कुमार खड्ग र अन्य राजपरिवारका सदस्यहरूको ह’त्या भएको थियो।

उदार राजाको छवि बनाएका वीरेन्द्रको बंश ना’शपछि नेपालमा राजतन्त्र धेरै समय टिक्न सकेन। ह’त्याका’ण्डको ७ वर्षपछि २०६५ जेठ १५ गते मुलुकबाट राजतन्त्र समाप्तिको घोषणा गरिएको थियो।

राजा वीरेन्द्रपछि उनका माइला भाइ ज्ञानेन्द्र शाह राजगद्दीमा आसीन भए। उनी नै नेपालको इतिहासमा अन्तिम राजा बनेका छन्।

हत्याकाण्डपछि तत्कालीन प्रधानन्यायाधीशको संयोजकत्वमा गठित उच्चस्तरीय छानबिन समितिले जेठ १९ को घटनाका लागि युवराज दीपेन्द्रलाई दोषी देखाइएको प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेको थियो । तर त्यसलाई आम नेपालीले विश्वास गरिरहेका छैनन् । तत्कालीन सभामुख तारानाथ रानाभाटले छानविन प्रतिवेदन सार्बजनिक गरेका थिए।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!