Wednesday, May 27, 2020
Home > जीवनशैली > दरबारमै खुलेआम यौ’न सम्पर्क गर्ने र न’ग्न भएर नृ’त्यमा भाग लिने सुन्दरी महारानी क्लियोपेट्राकाे यस्तो छ दुःखद् अ’न्त्य

दरबारमै खुलेआम यौ’न सम्पर्क गर्ने र न’ग्न भएर नृ’त्यमा भाग लिने सुन्दरी महारानी क्लियोपेट्राकाे यस्तो छ दुःखद् अ’न्त्य

एजेन्सी । विश्वको प्राचीन इतिहासमा क्लियोपेट्रालाई एक रहस्यमयी महिलाको रुपमा चित्रण गरिएको छ । उनको अहिले पनि अध्ययन भइरहेको बताइन्छ । विलासी र बदनाम यौ’नमा विश्वकै अग्रणी महिलामा क्लियोपेट्रालाई अहिले पनि लिइन्छ् । उनी मोरिशिमोनको उपाधि पाउने नारी पनि हुन् । उनले एकै रातमा एक हजार प्रेमिहरुसँग बिताएको चर्चा पनि छ ।

यति मात्र होइन, दरबारका कर्मचारीहरुसँग खुलेआम यौ’न सम्पर्क गर्नु र न’ग्न भएर नृ’त्यमा भाग लिनु उनको शौख भएको बताइन्छ । त्यसैले त क्लियोपेट्राको शासनको भन्दा उनको सुन्दरता, का’मुकता, ष’ड्य’न्त्रकारी चरित्रबारे बढी चर्चा गरेको पाइन्छ ।

ईसापूर्व ३० मा मिश्र (इजिप्ट)की महारानी भएकी क्लियोपेट्राले त्यसबेलाका राजा, महाराज, सैनिकका उच्च अधिकारीलाई आफ्नो सुन्दरताको डो’रीले बाँधेर राख्ने गर्दथिन् ।

तत्कालीन समयमा क्लि योपे ट्रालाई संसारकै धनी र सुन्दरी महिलाको रुपमा चिनिथ्यो । उनको रुपलाई लिएर तत्कालीन रोमन साम्राज्यका तीन शक्ति’शाली पुरुष शा’सकबीच द्व’न्द्व चलेको थियो । जुलियस सिजर, मार्क एन्थोनी र अक्टेभियनको नाम अहिले पनि चर्चामा छ ।

विश्वका ख्याति प्राप्त कलाकारहरुले क्लियोपेट्राको रुपरंग, जवानीको कल्पना गरेको धेरै चित्रहरु कोरेका छन् । विश्व साहित्यमा पनि क्लियोपेट्राको वर्णन गरिएका कीर्तिहरु पाइन्छ ।

क्लियोपेट्रालाई मिश्रमा शासन गर्ने अन्तिम फराओ वंशकी शासकको रुपमा लिइन्छ । उनी १७ वर्षकी हुँदा उनका पिताको मृ’त्यु भएको थियो । पिताको इच्छाअनुसार उनी तथा उनका भाइ तोलेमी दियोनेसिस एघारौंले शासन सत्ता सम्हालेका थिए ।

मिश्रको त्यसबेलाको प्रचलनअनुसार उनले आफ्नै भाइ तोलेमीसँग विवाह गरेकी थिइन् । तामेलीको मृ’त्युपछि उनले शासन सत्ता उनले सम्हालेको चर्चा पाइन्छ । यता राज्याधिकारका लागि भएको संर्घषको परिणामस्वरुप उनले देशबाट भागेर सिरिया जानु परेको चर्चा पनि छ ।

क्लियोपेट्रा र जुलियस सिजरको सम्बन्ध

जुलियस सिजर दुश्मन पोम्पेको पिछा गर्दै मिश्र आएका थिए । उनले त्यही बेला क्लियोपेट्रालाई देखे । क्लि योपे ट्राको सुन्दरतामा लट्ठिएका जुलियसले क्लियोपेट्राको पक्षबाट यु’द्ध गरेर उनलाई मिश्रको रानी बनाउन मन्जुरी भएको इतिहासमा उल्लेख भएको पाइन्छ ।

इतिहास अनुसार जुलियस सिजरसँगको यु’द्धमा तोलेमीको मृ’त्यु भयो । यसपछि क्लियोपेट्राले मिश्रको शासनसत्ता सम्हालिन् । यसपछि उनले आफ्ना अर्को भाइ श्रीमती बनेर राज्य गर्न थालिन् । तर, केही समयपछि उनले आफ्नो पति (भाइ)लाई वि’ष खु वाएर ह’त्या गर्न लगाएको बताइन्छ ।

जुलियस सिजर र क्लियोपेट्राको एक पुत्र थियो । त्यसपछि रोमनमा विरोध भएको थियो । रोमन शासक जुलियसका सेनापति जनरल मार्क एन्थोनी पनि क्लि योपे ट्राको सुन्दरताबाट मोहित थिए । एन्थोनीबाट उनले तीन सन्तान जन्माएकी उल्लेख भएको पाइन्छ । एन्थोनीसँग मिलेर क्लि योपे ट्राले संयुक्त रुपमा सिक्का पनि चलाएका थिए ।

पछि जुलियसको ह’त्या भयो । ह’त्याको विरोधमा जुलियसका उत्तरधिकारी एन्थोनी र गाएस अक्टेभियनको उत्रिए । एन्थोनीलाई क्लि योपे ट्राले सघाएको उल्लेख छ । पछि रोमन साम्राज्य र अक्टेभियनको फौ जबीच यु’द्ध भयो । यस बखत क्लि योपे ट्रा आफ्नो ६० वटा जहाजको साथमा यु’द्धमा गएको चर्चा पाइन्छ ।

यु’द्ध हारेपछि क्लियोपेट्राले आफ्नो सुन्दरता देखाएर अक्टेभियनलाई आकर्षण गर्ने योेजनामा थिइन् । तर, अक्टेभियन जा’लमा परेनन् । उल्टै आफ्नो ह’त्या गर्न अक्टेभियन तयार रहेको थाहा पाइन् । यसपपछि क्लियोपेट्राले एक वि’षालु स’र्पलाई टोकाएर आ’त्म ह’त्या गरेको भन्ने पाइन्छ । मृ’त्यु हुँदा उनको उमेर ३९ वर्षको थियो ।

सुन्दरता र का’मुकताको रहस्य

इतिहासकारका अनुसार क्लियोपेट्रा ७०० वटा ग धाको दूधले नुहाउँथिन् । उनको छालामा चमक आउँथ्यो । जौबाट बनेको बि यर पिउने गर्थिन् । कहिले बि यरले नै नुहाउने गर्दथिन् ।

दैनिक रुपमा वजन र अनुहारमा चमक ल्याउन अनार खान्थिन् । मुलाय र चम्किलो छाला बनाउन अञ्जिर सेवन गर्दथिन् । थकान मेटाउन छोकडा, बदाम, जौबाट बनेका पाउरोटी क्लियोप्रटाका मुख्य खानकी थिए । एजेन्सीको सहयोगमा

Leave a Reply