Tuesday, April 20, 2021
Home > समाज > सोनार जातिका डा. स्वर्णकारले बिना दाईजो बिहे गरेर गरे उदाहरणीय काम ! सम्मान स्वरूप शेयर गरौँ

सोनार जातिका डा. स्वर्णकारले बिना दाईजो बिहे गरेर गरे उदाहरणीय काम ! सम्मान स्वरूप शेयर गरौँ

राई-मधेसमा दाईजो तथा तिलक लेनदेन गरेर विवाह गर्ने जातिमध्ये सोनार पनि एक हो । सामान्य काराबार हुने सोनारका छोराको बिहेमा ५-७ लाख तिलक लिनुु प्रायः सामान्य मानिन्छ । तर सोही जातिका एकजना एमबीबीएस डाक्टरले बिनादाईजो बिहे गरेर उदाहरणीय काम गरेका छन् । रौतहटको पुर्वी भेग दुुर्गाभगवती गाउँपालिका घर भई हाल शिक्षण अस्पताल महाराजगञ्ज, काठमाडौँमा कार्यरत डा. राकेश स्वर्णकारले बिनादाईजो बिहे गरेर सिङ्गो समाजमा उदाहरणीय बनेका छन् ।

मालपोत कार्यालय मौलापुरका प्रमुख रहेका बबुुनन्दन साहका छोरा राकेश र गौर नगरपालिका निवासी स्वर्गीय लालबहादुर साह सोनारको छोरी आरती कुमारी साहका बीच बिहीबार राति रामजानकी मन्दिरमा आदर्श विवाह भएको हो । विवाहमा बेहुला बेहुलीका परिवारका साथै नेपाल सोनार समाजका अध्यक्ष डा. महादेव साहलगायत समाजका केन्द्रीय तथा जिल्लास्तरीय प्रतिनिधिहरु सहभागी थिए। सोनार जातिमा ब्यापत सामाजिक कुरीति हटाउन पहल गर्दै डाक्टर राकेश र आरतीको विवाह ‘दहेज’ विना नै गराउन समाजले महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको सोनार समाजका केन्द्रीय सचिव रामजी साहले जानकारी दिए ।

सरकार परिवर्तन हुँदै : प्रचण्ड प्रधानमन्त्री, अर्थमन्त्रीमा महरा

काठमाडौं। सत्तारूढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) भित्र अहिले सरकार परिवर्तनको चर्चा चलिरहेको छ । आफ्नो गृहजिल्ला झापा पुगेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले नै सरकार विरुद्ध षड्यन्त्र भै रहेको सार्वजनिक अभिव्यक्ति दिएसँगै सरकार परिवर्तनको आशंका अझ घनिभूत भएको छ। सत्तारूढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)को संसदमा पूर्ण बहुमत रहेको अवस्थामा सरकारका विरुद्ध षड्यन्त्र भै रहेको भन्ने अभिव्यक्तिले पार्टी भित्रै सरकारका विरुद्ध मत बलियो बन्दै गएको तथ्यलाई नकार्न सकिंदैन । प्रधानमन्त्रीको पछिल्लो अभिव्यक्तिलाई पनि यसैको स्वीकारोक्तिको रूपमा बुझ्न सकिन्छ।

‘प्रधानमन्त्री बन्नको लागि पार्टी एकता नगरिएको र आफ्नो अहिले नै प्रधानमन्त्री बन्ने कुनै चाहाना नभएको भन्दै बारम्बार सार्वजनिक अभिव्यक्ति दिदैं आएका नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका कार्यकारी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड नै ओलीको विस्थापनमा लागेको चर्चा भै रहेको समयमा अब प्रधानमन्त्रीमा प्रचण्डको सम्भावना बढेर गएको बताइन्छ । पद र लाभ पाउने बाहेक अरूले साथ छाड्दै गएको अवस्थामा प्रधानमन्त्री ओली यतिबेला पार्टीमा अल्पमतमा छन् ।’

यहि कुरालाई राम्रोसँग बुझेका प्रधानमन्त्री ओली पूर्व एमाले समूहलाई एक ठाउँमा उभ्याउँदै आफ्नो पक्षमा बहुमत जुटाउने प्रयासमा लागिरहेका छन् । त्यसमा पनि ‘ओली सफल बन्न नसकिरहेको बेलामा उनका विश्वासपात्र निवर्तमान सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्री गोकुलप्रसाद बाँस्कोटाको ७० करोडको कमिसन डिल प्रकरणले बालुवाटार हतास बनेको छ’ । अझ त्यसमा पनि महिनौं अगाडि नै उक्त टेप प्रधानमन्त्रीसम्म पुगेको समेत सार्वजनिक हुनुले प्रधानमन्त्री ओली दयनीय अवस्थामा पुगेका छन् । अब पार्टीका कार्यकारी अध्यक्ष प्रचण्डले जे जे भन्छन् त्यो मान्नुको अर्को विकल्प छैन् ।

ओली रक्षात्मक बनेको अवस्थाको फाइदा उठाउँदै प्रचण्ड भने प्रधानमन्त्री बन्ने ह्याट्रिक हान्ने दाउमा लागिसकेको सूचना बाहिरीएको छ । खुमलटार निकट स्रोतका अनुसार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड बन्ने लगभग तय जस्तै छ भने संसद सचिवालयमा कार्यरत कर्मचारीलाई ‘बलात्कार प्रयास’को आरोप लागेर सभामुख पदबाट राजिनामा दिन बाध्य बनेका पूर्व सभामुख कृष्णबहादुर महरालाई अर्थमन्त्री बनाउने समेत लगभग तय जस्तै छ । आफू निर्दोष रहेको बारम्बार दावी गर्दै आएका महरा निर्दोष नै प्रमाणीत भै सकेको अवस्थामा महराको व्यवस्थापन पनि प्रचण्डको लागि पनि महत्त्वपूर्ण छ ।

‘प्रचण्डलाई प्रधानमन्त्री बनाउन सहायता गरेको प्रतिफल स्वरूप पूर्व प्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपाल पार्टीको एकल अध्यक्ष बन्ने सम्भावना छ । वा अहिले नै नेपाल पार्टीको एकल अध्यक्ष बन्न नसकेको अवस्थामा भने २०७७ को अन्त्यमा हुने भनिएको पार्टीको महाधिवेशनमा प्रचण्ड सहितको अहिलेको समूहले साथ दिने गरी छलफल अगाडि बढिरहेको समेत स्रोतले दाबी गरेको छ । बाँस्कोटा प्रकरणले पनि यो समूहलाई अझै लाभ मिलेको चर्चा छ ।’

हुन पनि सरकारले आफ्नो दुई बर्षे कार्यकाल पूरा गरेको अवसरमा प्रधानमन्त्री ओलीले सम्बोधन गरेर सरकारको प्रतिरक्षा गर्दा प्रचण्ड भने सरकारबाट नागरिक खुशी नभएको भन्दै सरकारको विरोधमा उभिन पुगिसकेका थिए । हो त्यहि बेला देखि नै हो सरकार परिवर्तनको हल्लाले राजनैतिक वातावरण गर्माउन थालेको, अब त्यसको कार्यान्वयनको अन्तिम तयारीमा प्रचण्ड रहेको बताइन्छ ।

‘अहिले पार्टीको सचिवालय देखि तल्लो तहसम्म प्रधानमन्त्री ओली अल्पमतमा रहेका छन् । अहिले सत्तारूढ नेकपामा चार शक्तिशाली गुटहरू रहेका छन् । पूर्व माओवादी समूहको नेतृत्व प्रचण्डको हातबाट बाहिर गै नसकेको हुनाले प्रचण्ड अहिले शक्तिशाली देखिएका छन् । पूर्व एमाले भित्र प्रधानमन्त्री ओली गुट शक्तिशाली रहेपनि त्यसपछि नेपाल समूह र उपाध्यक्ष वामदेव गौतम पनि उपाध्यक्ष बनेसँगै शक्तिशाली बनेका छन् । प्रधानमन्त्री एकातिर र अन्य समूह अर्कोतिर रहँदा ओली अल्पमतमा रहनु कुनै अस्वभाविक पनि होइन । यसअघि ओली समूहमा रहेका पार्टी महासचिव विष्णु पौडेल र उपप्रधान तथा रक्षामन्त्री ईश्वर पोखरेल पनि नेपाल समूहसँग पछिल्ला दिनमा निकटता बढाएको चर्चा समेत चुलिएको छ त्यो सँगै बाँस्कोटाको बहिर्गमनले ओली सम्हालिन नसक्ने अवस्था पुगेका छन्।’

कमजोर स्वास्थ अवस्थाका कारण प्रधानमन्त्री ओली अहिले पहिला जस्तो सकृय बन्न सक्ने अवस्थामा छैनन् । त्यो सँगै ओलीलाई हटाउन विभिन्न शक्तिकेन्द्र समेत लागेको चर्चा चलिरहेको छ । प्रधानमन्त्रीको अभिव्यक्तिमा पनि ती कुरा प्रतिबिम्बित भै रहेका छन् । कार्यकारी अध्यक्ष प्रचण्डले पनि पछिल्ला दिनमा ओलीलाई स्वास्थ उपचार गर्दै कामबाट ब्रेक लिन सुझाव दिएको बताइन्छ ।

अब हेर्न बाँकी कुरा के हो भने प्रचण्डको यो रणनीति विरुद्ध ओलीले कस्तो चाल चाल्छन त्यसले उनको प्रधानमन्त्री पद सुरक्षीत हुने वा प्रधानमन्त्री बाट उनको बहिगर्मन हुने भन्ने निश्चित गर्ने छ । खुमलटार स्रोतका अनुसार मिलेसम्म सहमति नमिले बहुमत कै आधारमा सहि प्रचण्ड छिट्टै प्रधानमन्त्री बन्नेछन् । त्यसमा कुनै दुविधा नै छैन । (तुलसी नेपाल/अनलाइनपाना)

Leave a Reply