Saturday, April 17, 2021
Home > अन्तर्वार्ता > सभामुख बन्दै गरेका अग्नि सापकाेटाका बारे राजनैतिक विश्लेषक आनन्दराम पाैडेलले गरे यस्तो खुलाशा! (भिडियाे हेर्नुस्)

सभामुख बन्दै गरेका अग्नि सापकाेटाका बारे राजनैतिक विश्लेषक आनन्दराम पाैडेलले गरे यस्तो खुलाशा! (भिडियाे हेर्नुस्)

यतिबेला नेपालको राजनैतिक परिवेश विभिन्न कारणहरूले तातिएकाे छ । नेपालमा विभिन्न काण्डहरू घटिरहेका बेला फेरि नेपालमा भएकाे केहि राजनैतिक घटनाक्रममा विश्लेषकहरूले विभिन्न् कोणबाट बिश्लेषण गरिरहेका छन् । मुख्यतय यतिबेला सभामुखको बिषयलाइ लिएर विभन्न आँकलनहरू गरिएकाे छ । नेपालका सभामुख कृष्णबहादुर महारा रोशनी काण्डमा परेपछि बला त्कार घटनामा पुर्पक्षका लागि कारागारमा राखिएकाे छ भने केशमा मुछिनासाथ महराले राजिनामा दिए ।

महराले नैतिकताका आधारमा राजिनामा त दिए, तर सभामुखमा नेपालकाे संवैधानिक कानुनतः एउटै दलबाट हुन नहुने प्रवाधानका कारण सरकार पक्षिय दलबाट उपसभामुख रहनुभएकि डा. शिवमाया तुम्बाहम्फेलाइ राजिनामा दिएर बाटो खोल्न लगाइयो । उपसभामुख तुम्बाहम्फेले राजिनामा नदिएपछि दल भित्रै विभिन्न चरणमा बार्ता हुदै खैलाबैला मच्चियो अन्ततः दलले सभामुखका लागि अग्नि सापकाेटालाइ सभामुख बनाउने निर्णयसँगै उपसभामुख डा. तुम्बाहम्फेले राजिनामा दिइन ।

दलका तर्फबाट अघि सारिएका सभामुख उमेदवार अग्नि सापकोटा काँग्रेसले उमेदवारी नदिएपछि निर्विरोध त चयन भए तर अग्नि सापकोटा ज्यानमुद्धामा रहेको भन्ने कुराले फेरि नेपाली रानैतिक परिवेश तातिएकाे छ । कुरा मात्रै होइन केहि मिलेर अग्नि सापकाेटा बिरूद्ध सर्वोच्वमा रिट नै दायर गरेका छन् ।

यसै बिषयलाइ लिएर राजनैतिक बिश्लेषक आनन्दराम पाैडेलसँग नियात्रा टिभीका रतन चन्दले समसामयिक विषयलाइ लिएर कुराकानी गर्नुभएकाे छ । उक्त कुराकानीमा विश्लेषक पाैडेलले सभामुखका बारेमा यस्तो रहस्य खोल्नुभएका छ । उहाँका अनुसार राजनैतिक पृष्ठभुमि जतिसुकै बलियो भए पनि सभामुख जस्तो सँवैधानिक उच्च पदमा निर्वाचित हुने मान्छे स्वच्छ छवि भएकाे हुनुपर्ने बताउनु भएकाे छ । दलमा यतिका मान्छेहरू सक्षम हुदाहुदै मान्छे नै नभएको जसरी ज्यानमुद्दा लागेका अग्नि सापकाेटालाइ नै सभामुख बनाउनु दलकै बेइज्जती भएकाे बताउनु भएकाे छ ।

यतिबेला जनताकाे आवाजकाे हवला दिदै विश्लेषक पाैडेलले भन्नुहुन्छ – यतिबेला नेपाली राजनैतिक बजारमा एउटा उखान बदलिएकाे छ, सबैले भन्छन बलात्कारी गए ज्यानमारा आए । अरू बाँकी के के भने भिडियोमै हेर्नुहाेस ।

भिडियोः

Leave a Reply