Tuesday, June 2, 2020
Home > विश्व > भर्खरै गयो फिलिपको दक्षिण क्षेत्रमा शक्तिशाली भूकम्प

भर्खरै गयो फिलिपको दक्षिण क्षेत्रमा शक्तिशाली भूकम्प

एजेन्सी । फिलिपिन्सका दक्षिण क्षेत्रमा आज बिहान शक्तिशाली भूकम्प गएको छ । अमेरिकी जिओलोजिकल सर्भेले मिन्दानाओ द्वीपलाई केन्द्रबिन्दु बनाएर भूकम्प ६ दशमलव ८ म्याग्निच्युटको भएको जनाएको छ । तर फिलिपिन्सका भूगर्भशास्त्रीहरुले यो तीव्रता ६ दशमलव ४ म्याग्निच्युटको मात्रै भएको जनाएको छ । यसरी फिलिपिन्समा बारम्बार भुकम्प गैरहने कारण भने अहिलेसम्म पत्ता लागेको छैन । भूमध्यरेखिय क्षेत्रमा यसरी भूकम्प गइरहने कुरा नकार्न सकिदैन ।

भूकम्पको केन्द्रबिन्दु किसान्ते नगर नजिकै भएको डाभाओ शहरबाट करिब एक सय किलोमिटर टाढा रहेको बताइएको छ । प्रशान्त महासागर क्षेत्रको भौगर्भिक रुपमा सक्रिय रिङ अफ फायर क्षेत्रमा रहेको फिलिन्पिसमा भूकम्प निरन्तर जाने गरेको छ । पछिल्लो केही वर्षमा मिन्दाआनोमा शक्तिशाली भूकम्पहरु गरहने गरेका छन् । मंगलबारको भूकम्पबाट भएको क्षतिको विवरण भने आइसकेको छैन ।

नेपाल संवतले आपसी सद्भाव अभिवृद्धि गर्ने राष्ट्रपति भण्डारीको विश्वास

काठमाडौँ- राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नेपाल संवत् ११४० का अवसरमा स्वदेश तथा विदेशमा रहेका सम्पूर्ण नेपाली दाजुभाइ तथा दिदीबहिनीमा सुख, शान्ति, समृद्धि तथा उत्तरोत्तर प्रगतिको कामना गरेकी छिन् । “नेपालको मौलिक संवत्को रुपमा रहेको नेपाल संवत्ले सबै नेपालीहरुमा सहिष्णुता, भाइचारा र आपसी सद्भाव अभिवृद्धि गर्न योगदान पुग्ने विश्वास लिएको छु”, राष्ट्रपति भण्डारीद्वारा जारी शुभकामना सन्देशमा भनिएको छ ।

राष्ट्रपति भण्डारीले नेपाल संवत्को नयाँ वर्षले सबैमा नयाँ जोश, जाँगर, उत्साह र उमङ्ग थप्दै मुलुक र मुलुकवासीमा राष्ट्रिय एकता र समृद्धिको सन्देश दिन सकोस् भन्दै सबैमा हर्षोल्लासको कामनासहित हार्दिक शुभेच्छासमेत व्यक्त गरेकी छिन् ।

उपराष्ट्रपतिकाे शुभकामना सन्देश
यसैबीच, उपराष्ट्रपति नन्दबहादुर पुनले दीपावली तथा नेपाल संवतका अवसरमा सम्पूर्ण नेपालीमा हार्दिक शुभकामना व्यक्त गरेका छन् । दीपावली र नेपाल संवत्का अवसरमा आज दिनुभएको शुभकामना सन्देशमा उनले भनेका छन्, “उज्यालो र उल्लासको पर्वको रुपमा मनाइने नेपालीहरुको महान् चाड शुभ–दीपावलीलाई स्वागत गरेर हर्षोल्लासका साथ मनाइँदैछ । नेपालको मौलिक संवत् नेपाल संवत्को नव वर्ष ११४० को सुखद् प्रारम्भ पनि यसै अवसरमा हुँदैछ ।”

उपराष्ट्रपतिले सन्देशमा भनेका छन्, “बहुजातीय, बहुभाषिक, बहुधार्मिक, बहुसांस्कृतिक र भौगोलिक विविधताले भरिपूर्ण धर्मनिरपेक्ष राष्ट्र हाम्रो देश विविध धर्म, संस्कार संस्कृतिले अत्यन्त धनी छ । हाम्रो विविधतायुक्त धर्म संस्कृतिले राष्ट्रिय एकतालाई मजबुत बनाएको छ ।”

महान् चाड शुभ–दीपावली र नेपालको मौलिक संवत् नेपाल संवत् नव वर्षले नेपालीहरुकाबीच आपसी सद्भाव, सहिष्णुता, भाइचारा र एकता अभिवृद्धि गर्दै राष्ट्रिय एकतालाई थप बलियो बनाउने बताउँदै उहाँले सन्देशमा यी पावन अवसरले ‘समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली’को राष्ट्रिय आकाङ्क्षालाई पूरा गर्दै समृद्ध नेपाल निर्माणको महाअभियानमा एकाकार भएर अगाडि बढ्न हामी सबैलाई प्रेरणा दिउन् भन्ने कामना गर्दछु ।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!