Monday, January 24, 2022
Home > समाचार > फणीन्द्र नेपालले जेनेभाकाे पत्रकार सम्मेलनमै यस्तो भनेपछी भारतमा मच्चियो तहल्का – पुरा हेर्नुहोस र शेयर गर्नुहोस

फणीन्द्र नेपालले जेनेभाकाे पत्रकार सम्मेलनमै यस्तो भनेपछी भारतमा मच्चियो तहल्का – पुरा हेर्नुहोस र शेयर गर्नुहोस

नेपालको भूमि मिचिएको भन्दै ग्रेटर नेपाल राष्ट्रवादी मोर्चाका अध्यक्ष फणीन्द्र नेपालले शुक्रबार स्वीट्जरल्याण्डको जेनेभामा पत्रकार सम्मेलन गरेका छन् । त्यहाँबाट प्रेषित समाचारमा जनाइएअनुसार भारतले उसको स्वतन्त्रतासँगै स्वतन्त्र भएको नेपालको करिब ६० हजार वर्ग किलोमिटर भूमिमा कब्जा जमाएर उपनिवेश कायम गर्नु स्वतन्त्रता र मानव अधिकार उल्लङ्घनको ठोस उदाहरण भएको उनले सो अवरमा दाबी गरेका थिए । जेनेभाको स्वीस प्रेस क्लबमा भारतका पन्जाब, मद्रास, मणिपुर र त्रिपुराका मानवअधिकार प्रतिरक्षाका क्षेत्रमा सङ्घर्षरत प्रतिनिधिका निम्ति आयोजित प्रेस भेटघाट कार्यक्रममा मोर्चाका अध्यक्ष नेपालले सो कुरा बताएका हुन् ।

बीबीसी, सीएनएन, स्विस टेलिभिजनका प्रतिनिधि समेत जेनेभामा फेब्रुवरी २५ देखि भइरहेको मानवअधिकार परिषद्को ४० औँ सत्रका गतिविधिबारे समाचार सङ्कलन गर्न आएका करिब डेढ दर्जन पत्रकारसँग संवाद गर्दै नेपालले ९० वर्ष ब्रिटिश उपनिवेशविरुद्ध लडेको भारतले आफू स्वतन्त्र हुनासाथ त्यसरी नै नेपाली भूमिमा जबरजस्ती कब्जा जमाउनु मानवअधिकार, प्रजातन्त्र र व्यक्तिगत स्वतन्त्रताको चरम उपहास भएको आरोपसमेत लगाएका थिए । अध्यक्ष नेपालले आफूले सो अवसरमा ग्रेटर नेपालको नक्सा बाँड्दै आफूलाई संसारको सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक मुलुक बताउने भारतले २१ औँ शताब्दीमा उपनिवेशजस्तो अमानवीय, अप्रजातान्त्रिक र मानव स्वतन्त्रता विरोधी क्रियाकलाप देखाउनु निन्दनीय भएको बताएका थिए । उनले एकातिर भारतले भारतभित्रकै अल्पसंख्यकहरूमाथि धार्मिक विभेद र छुवाछूतको व्यवहार गरिरहेको र अर्कातर्फ नेपालमा आफ्नो अर्धसैनिक बल राखेर नेपाली जनतालाई त्रास र मानसिक पीडामा राख्तै आएको पनि आरोप लगाएका छन् ।

भारतले सैनिक बलको आडमा प्रजातन्त्र र स्वतन्त्रताको गला दबाइरहेको आरोप लगाउँदै ग्रेटर नेपालका अभियन्ता नेपालले नेपाली भूमिमा भारतीय उपनिवेशको अन्त्यका लागि सहयोग गर्न त्यहाँ उपस्थित अन्य प्रतिनिधिलाई आग्रह गरेको पनि बताएका छन् । उनले नेपालमा सडकमा ग्रेटर नेपालको आवाज उठाउँदा प्रहरीले पक्राउ गर्ने र प्रहरी हिरासतमा राख्ने गरेको बताउँदै विश्व समुदायले तिरस्कार गरेको उपनिवेशजस्तो अमानवीय व्यवहारलाई भारतले अँगालिरहेकोमा मानवअधिकारको क्षेत्रमा लडिरहेकाहरूले यसको खुलेर भत्र्सना गर्नुपर्ने जनाएका थिए ।

Leave a Reply

error: Please Dont Copy My Content!! !!