Wednesday, May 12, 2021
Home > समाचार > आज सोमबार चन्द्रग्रहण लाग्दै, कहाँ कहाँ देखिनेछ चन्द्र ग्रहण ?

आज सोमबार चन्द्रग्रहण लाग्दै, कहाँ कहाँ देखिनेछ चन्द्र ग्रहण ?

अंग्रेजी नयाँ वर्षको सुरुवातमा हामीले सुर्यग्रहण देखेका थियौं । सुरुवातमा सुर्यग्रहण भएपछि २१ जनवरी सोमबारका दिन चन्द्रग्रहण लाग्ने भएको छ । धार्मिक रुपमा चन्द्रग्रहणलाई विशेष मानिन्छ किनभने यसको वैज्ञानिक दृष्टिकोणको कारण यसलाई सुपर रक्त चन्द्रको नाम दिइएको छ ।

यो भनिएको छ कि यस चन्द्रग्रहणमा, चन्द्रमा १४ प्रतिशत ठूलो र दिनको बाँकी भन्दा ३० प्रतिशत बढी उज्यालो हुने भएको छ । यही कारणले चन्द्रमा रातो रातो रातो देखिने जनाइएको छ। २१ जनवरीको रात, अन्धकारमा, यो दृष्टि धेरै अचम्मको हुनेछ । त्यसैले यसलाई रक्त चन्द्र भनिन्छ,यद्यपि यो नेपालमा भने देखिने छैन।

कति लामो हुनेछ चन्द्रग्रहण ?
नेपाली समयअनुसार बिहान १०ः२४ बजे सुरु हुनेछ र झण्डैं एकघण्टा लामोसमयसम्म रहनेछ । यो मानिएको छ कि चन्द्र, पृथ्वी र सूर्य जब तिनीहरूले सबैं एउटैं लाइनमा आउँछन र त्यहाँ चन्द्रमामा पृथ्वीको छाँया हुँदा चन्द्रग्रहण हुन्छ । ग्रहण अघि, स्पाइन अफ अवधि १२ घण्टा अघि सुरु हुन्छ । यस अर्थमा, सातुक २० जनवरी राति ९ः१५ देखि सुरु हुनेछ ।

चन्द्र ग्रहण कहाँ कहाँ देखिनेछ ?
खाश कुरा भनेको चन्द्रग्रहण नेपालमा देखिने छैन । यसलाई केवल अफ्रिका, युरोप, उत्तर९दक्षिण अमेरिका र मध्य प्रशान्तमा देख्न सकिनेछ । यस अघिको सुर्यग्रहण पनि नेपालमा देखिएको थिएन । चन्द्र ग्रहण न्यूयोर्क, लस एन्जलस, लन्डन, शिकागो, एथेन्स, पेरिस, मस्को र वाशिंगटन डीसीमा २१ जनवरीमा प्रतिबिम्बित हुनेछ । यो भनिएको छ कि यो अंग्रेजी वर्षमा जम्मा पाँच ग्रहण देखिने भएका छन ।

जसमध्यमा सुर्यग्रहण तीन र थप दुई चन्द्र ग्रहण हुने देखिएको छ । जसमा जनवरी ६ मा सुर्यग्रहण लागिसकेको छ जुन नेपालमा देख्न सकिएन । आउँने २१ तारिकमा लाग्ने चन्द्रग्रहण पनि नेपालमा नदेखिने भएको छ । तेस्रो सुर्यग्रहण जुलाई २ मा,हुनेछ,जुन नेपालमा नदेखिने भएको छ । चौंथो १६ जुलाईमा चन्द्रग्रहण लाग्नेछ जुन नेपालमा नजर आउँने छैंन । २६ डिसेम्बरमा अन्तिम सुर्यग्रहण हुनेछ । यो ग्रहण भारतका केरेल लगायतका केही दक्षिणी राज्यहरुमा देख्न सक्ने जनार्ईएको छ।

Leave a Reply